Πρωταθλητής το Γαλάτσι στο βόλεϊ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Οι άνδρες βολεϊμπολίστες της Ένωσης Γαλατσίου πάλεψαν σκληρά και κατάφεραν να στεφθούν πρωταθλητές της Β’ Εθνικής Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ! Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα με την Α.Ε. Αμπελοκήπων, την περασμένη Παρασκευή 19/4, στον 5ο τελικό, το Γαλάτσι σήκωσε την κούπα και τώρα διεκδικεί την άνοδό του στην Α2 Εθνική Κατηγορία.

«Νταμπλ η Ένωση Γαλατσίου για πρώτη φορά στην ιστορία της!» δήλωσε πανευτυχής ο πρόεδρος της ομάδας Τάσος Πασπάλας εν μέσω πανηγυρισμών μετά τη λήξη του αγώνα. «Συγχαρητήρια στον coach Αντώνη Τσακιρόπουλο και στους παιχταράδες μας. Τώρα πάμε να διεκδικήσουμε την άνοδό μας στην Α2 κατηγορία!».
Όπως μας είπε και σύμφωνα με το ρεπορτάζ του volleynews.gr, το φινάλε της φετινής σεζόν στη Β’ Εθνική Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ κρίθηκε σ’έναν δραματικό τελικό που κράτησε δυόμιση ώρες.
Η Ένωση Γαλατσίου ήταν καλύτερη στο 1ο σετ και ξεκίνησε με 25-19. Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες μέχρι το 19-19. Εκεί οι Αμπελόκηποι με σερί 6-0 κατάφεραν να επικρατήσουν με 19-25 και ισοφάρισαν σε 1-1.
Στο 3ο σετ, οι γηπεδούχοι πήραν σταθερό προβάδισμα και από το 15-13 ξέφυγαν με Κατσακούλα, Τσαμουδάλη με 21-16. Οι Αμπελόκηποι μείωσαν σε 21-18 και 24-21 αλλά ο Λεοντίου με μπλοκ «καθάρισε» το σετ με 25-21.
Η ανατροπή ήρθε στο 4ο σετ. Οι Αμπελόκηποι κυριάρχησαν στο μπλοκ, πίεσαν στο σερβίς και με Παντελούκα, Μιχαλόπουλο, Τριπολιτισώτη, Τζανουδάκη από 11-14 ξέφυγαν με 14-20. Με τον Αριστόπουλο το Γαλάτσι πλησίασε σε 20-22 αλλα οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και ισοφάρισαν σε 2-2.
Όλα κρίθηκαν στο απόλυτο θρίλερ του τάι μπρέικ. Οι Αμπελόκηποι ξεκίνησαν πολύ δυνατά με 2-6 αλλά το Γαλάτσι με αιχμή τον Αριστόπουλο έκαναν φοβερό σερί 11-5 και πέρασαν μπροστά με 13-11. Ο Παντελούκας έφερε σε ισορροπία 13-13 το σετ, ο Αριστόπουλος έκανε το 14-13 και από επίθεση άουτ των Αμπελοκήπων, η Ένωση Γαλατσίου επικράτησε με 15-13 και 3-2 σφραγίζοντας ένα απίθανο τίτλο αλλά και το φετινό νταμπλ, αφού οι νικητές είχαν κατακτήσει και το κύπελλο τον περασμένο Ιανουάριο.
Τα σετ 3-2 (25-19, 19-25, 25-21, 21-25, 15-13)
– Διαιτητές: Νικάκης, Τόλιος, σημειώτρια Σφυρίδη
– Ένωση Γαλατσίου (Τσακιρόπουλος): Αριστόπουλος, Κατσακούλας, Τσαμουδάλης, Καρράς, Φίλος, Λεοντίου, Γαβαλάς (λ) Παπανικολάου, Πολυχρονόπουλος, Κωστόπουλος
– ΑΕ Αμπελοκήπων (Μιχαλόπουλος): Παντελούκας, Μιχαλόπουλος, Κριερής, Τζανουδάκης, Τριπολιτσιώτης, Σαλίτ, Σαραμαντάς (λ) Σβαρνιάς, Αικατερινάρης, Λάζος.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Και τώρα η Ένωση Γαλατσίου θα διεκδικήσει την άνοδό της στην Α2 Εθνική κατηγορία, συμμετέχοντας στο τουρνουά ανόδου ανδρών που διεξάγεται στο κλειστό γυμναστήριο Α΄ Ηλιούπολης, μαζί με τους Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός, Γ.Σ. Ηλιούπολης, Ν.Α.Ο. Σούδας και Π.Α.Ο.Κ. Ρόδου.
Την άνοδο στην Α2 Εθνική κατηγορία ανδρών θα πάρουν οι 3 πρώτες ομάδες της βαθμολογίας.